yukari

Proje Yardım

Proje Yardım Mimarlık , İç Mimarlık , Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri – Öğrenci Proje Çizim Ödevleri

Singapur’da 21. Yüzyılın Ekolojik Gökdeleni Solaris

designcoholic-reklam

Proje şehir içerisinde, mümkün olabilecek en doğal yeşil ortamı bünyesinde barındırabilecek, yaşamak ve çalışmak için ideal ve kendi kendine yetebilecek bir yapıyı hedef alarak planlanmış.

Ekolojik açıdan hassas, doğaya sıfır karbon izi bırakacak bu tasarım, pek çok büyük firma ve işletmeye de ev sahipliği yapabilecek bir ortama sahiptir.

Doğa tabanlı futuristik ve organik bir görünüme sahip olan yapı Singapur’un tropikal iklim sıcaklığı ile kendi kendine başa çıkabilecek şekilde tasarlanmış.Yapı çevresindeki pencereler üzerinde bulunan beyaz kanatlar sayesinde güneş ışıklarının binaya direk olarak teması kesilmiş ve bu kanatlar sayesinde yapı etrafında esen rüzgarların, sıcak havayı bina çevresinden uzaklaştırması sağlanmış.

Yapının sıra dışı en önemli özelliği ise; zeminden çatıya kadar yaklaşık 1,5 km. boyunca kesintisiz devam eden bitki örtüsüdür. Sadece bina çevresinde kullanılan yeşil alanlar ise 90.000 m2 dir. 1,5 km. uzunluğundaki bu sarmal bitki örtüsü bir mikro eko sistem etkisi yaratarak yapı içini serin tutar. Bu sistem o kadar etkilidir ki yapı içerisinde ekstradan yapay bir soğutmaya ihtiyaç duyulmaz.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre bu yapı tek başına su ve enerji maliyetlerinde şehre 1 yılda 700.000 USD tasarruf ettirmekte.

Bookmark and Share ilgincbirbilgi-reklam

Kategori : Mimarlık

Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın