PROJE YARDIM
Temmuz 25, 2014, 06:43:31 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Mimarlık , İç Mimarlık Öğrenci Proje ve Ödevleri Forum Sitemize Hoşgeldiniz.

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aydınlatma Ders Notları  (Okunma Sayısı 27865 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Proje Yardım
Administrator
Hero Member

Puan 569

PROJE YARDIM

« : Ekim 03, 2009, 02:09:27 ÖS »

AÇIKLAMALAR

GİRİŞ ........................................................ 1
ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ................................. 3
1. AYDINLATMA HESABI ................................ 3
1.1. Aydınlatma Tanımı ................................. 3
1.1.1. Aydınlatmanın Türleri ........................... 3
1.1.2. Işık ve Işık Kaynakları........................... 4
1.2. İyi Bir Aydınlatmanın Sağlayacağı Faydalar.. 5
1.3. Işık Akısı Tanımı .................................... 5
1.4. Aydınlık Şiddeti Tanımı............................ 5
1.5. Aydınlatma Hesabı................................. 5
1.5.1. Önemli Maddelerin Yansıtma Katsayıları ... 6
1.5.2. En az Aydınlatma Şiddeti Tablosu .......... 6
1.5.3. Oda Aydınlatma Verimi Tablosu.............. 7
1.5.4. Kirlenme ( Bakım ) Faktörü Tablosu........ 7
1.5.5. Çeşitli Lambaların Güç ve Işık Akıları Tablosu.................................................... 8
1.5.6. Aydınlatma Hesabı Formülleri .............................................................................. 8
1.6. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği................................................................................ 10
1.7. Aydınlatma Hesabı Yapan Bilgisayar Programının İncelenmesi................................ 11
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 12
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 13
ÖĞRENME FAALİYETİ-2 ................................................................................................... 14
2. PROJE ÇİZME........................................... 14
2.1. Aydınlatma, Priz, Zayıf Akım Sembolleri Çizimi ...................................................... 14
2.2. Çizilmiş Bir Projenin İncelenmesi .............................................................................. 15
2.2.1. Bodrum Kat Planı ................................................................................................ 15
2.2.2. Zemin Kat Planı................................................................................................... 15
2.2.3. Normal Kat Planı ................................................................................................. 16
2.3. Mimarı Plan Özellikleri ve Proje Ölçekleri ................................................................ 16
2.4. Proje kapağı çizimi... 17
2.5. Vaziyet Planı Özellikleri ve Çizimi ............................................................................ 18
2.6. Proje Çiziminde Uyulacak Kurallar ............................................................................ 19
2.7. Elektrik projeleri uygulama standartları...................................................................... 19
2.8. Mimari Plan Üzerinde................................................................................................. 20
2.8.1. Anahtar, priz, Armatürlerin, Tablonun Uygun Yere Çizimi................................ 20
2.8.2. Kolon Hattının Çizimi ......................................................................................... 21
2.8.3. Priz Linyelerinin Çizimi ...................................................................................... 23
2.8.4. Aydınlatma Linyelerinin Çizimi.......................................................................... 24
2.8.5. Priz ve Aydınlatma Sortilerinin Çizimi ............................................................... 25
2.8.6. Zayıf Akım Hatlarının Çizimi ............................................................................. 25
2.8.7. Projedeki Gerekli Yazıların Yazılması ................................................................ 25
2.9. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği................................................................................ 25
2.10. Bayındırlık Bakanlığı Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi ........................... 26
2.11. Fen Adamları Yönetmeliği........................................................................................ 26
2.11.1. Fen Adamlarının Gruplandırılması.................................................................... 26
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 27
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 28
ÖĞRENME FAALİYETİ-3 ................................................................................................... 29
3. KOLON ŞEMASI ... 29
3.1. Kolon Şeması ... 29
3.1.1. Tanımı... 29
3.1.2. Kolon Şeması Çizimi........................................................................................... 29
3.2. Tablo Yükleme ve Faz Dağıtım Cetvelini Hazırlamak............................................... 33
3.3. Gerilim Düşümü ve Akım Kontrolü ........................................................................... 34
3.3.1. Gerilim Düşümü Yapılacak Hat Seçimi .............................................................. 34
3.3.2. Gerilim Düşümünde Kullanılan Formüller.......................................................... 34
3.3.3. Gerilim Düşümü Sınırları .................................................................................... 35
3.3.4. Kabloların Taşıyacağı Akım Kapasite Tabloları ................................................. 35
3.3.5. Akım Kontrolü Hesabı......................................................................................... 36
3.3.6. Seçilen Kablonun Uygunluğunun Kontrolü ........................................................ 37
3.4. Maliyet Hesabı (Keşif Özeti Yapma).......................................................................... 37
3.5. Formları ve Şartnameleri Hazırlama........................................................................... 38
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 39
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 40
ÖĞRENME FAALİYETİ-4 ................................................................................................... 41
4. AYDINLATMA TABLOLARI ......................................................................................... 41
4.1. Aydınlatma Tabloları .................................................................................................. 41
4.1.1. Tanımı... 41
4.1.2. Çizilmiş Tabloların İncelenmesi.......................................................................... 41
4.1.3. Tablo Çiziminde Dikkat Edilecek Hususlar ........................................................ 41
4.1.4. Kat tablosu Çizimi ............................................................................................... 41
4.1.5. Sayaç Tablosu Çizimi .......................................................................................... 42
4.1.6. Tablolarla İlgili Yönetmelik ve Şartnameler ....................................................... 42
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 43
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 44
MODÜL DEĞERLENDİRME .............................................................................................. 45
ÖNERİLEN KAYNAKLAR.................................................................................................. 53
KAYNAKÇA... 54

Linkleri görmek için sitemize kayıt olmanız gerekmektedir. ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2009, 02:11:46 ÖS Gönderen: Proje Yardım » Logged

3D TASARIM - PROJE - MİMARLIK İÇ MİMARLIK HİZMETLERİ - ÖĞRENCİ PROJELERİ   www projeyardim com
designer2chee
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2011, 01:52:45 ÖÖ »

Rapidshare şuan engelli olduğu için konu ile ilgili notlara ulaşamıyorum. Bunu siteye başka türlü yükleyebilirimisiniz?
Proje Yardım
Administrator
Hero Member

Puan 569

PROJE YARDIM

« Yanıtla #2 : Haziran 01, 2011, 04:02:03 ÖÖ »

Linkleri görmek için sitemize kayıt olmanız gerekmektedir. ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
Rapidshare şuan engelli olduğu için konu ile ilgili notlara ulaşamıyorum. Bunu siteye başka türlü yükleyebilirimisiniz?

Merhaba dersin dosyası size mail olarak iletildi , iyi çalışmalar .

3D TASARIM - PROJE - MİMARLIK İÇ MİMARLIK HİZMETLERİ - ÖĞRENCİ PROJELERİ   www projeyardim com
ece
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2012, 08:11:56 ÖS »

Bu aydınlatma notlarını ben de indiremiyorum, lütfen mail atabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim Gülümseme
Proje Yardım
Administrator
Hero Member

Puan 569

PROJE YARDIM

« Yanıtla #4 : Nisan 16, 2012, 04:45:00 ÖÖ »

Bu aydınlatma notlarını ben de indiremiyorum, lütfen mail atabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim Gülümseme

Yukarıdaki linke tıklayıp indirebilirsiniz ders notunu . Nasıl indiremiyorsunuz acaba anlayamadım ? Ne sorun olduğunu yazarsanız yardımcı olabiliriz .

fumay
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2012, 08:38:13 ÖS »

Dosya silinmiş görünüyor
thoruin
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #6 : Kasım 03, 2012, 07:18:24 ÖS »

Dosya silinmiş olarak gözüküyor
mail atmanız mümkünmü?
şimdiden teşekkürler Gülümseme
sezgi
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #7 : Kasım 18, 2012, 05:50:20 ÖS »

dosya bulunamadı..
nasıl ulaşabiliriz dosyaya?
bbuber
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2013, 01:54:29 ÖÖ »

link ölü Üzgün
thoruin
Newbie
*

Puan 0

« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2013, 02:10:19 ÖÖ »

dosyayı mail atmanız mümkünmü acaba ?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!